Get Adobe Flash player

O nás

Taneční sdružení Smyk je občanské sdružení, které funguje ve Žďáře nad Sázavou již více jak 30 let. Zpočátku se Smyk věnoval především přípravě tanečních formací, které byly k vidění především při různých společenských akcích. Od roku 1999 se pak intenzivně věnujeme výchově sportovních tanečních párů. K našim největším kolektivním úspěchům patří účast na Mistrovství ČR v latinsko-amerických formacích v roce 2006. Z individuálních cen jsou to pak především umístění Věry a Jana  Mokříšových na předních místech při Mistrovství ČR Seniorů.  Největšími úspěchy tohoto páru jsou účasti na Mistrovství světa v latinsko-amerických tancích Seniorů v roce 2009 a na Mistrovství světa v 10-ti tancích v roce 2010. V posledních letech dorostly další mladé, perspektivní páry, které jsou dnes úspěšné na celostátních soutěžích. Pozornost věnujeme i přípravě dětí a juniorů, kteří již také  začínají sbírat soutěžní zkušenosti.
Kromě soutěžní činnosti jsme již zorganizovali 11 ročníků celostátní postupové soutěže „O žďárský pohár“.  V posledních 3 letech se v jejím rámci koná i Taneční liga párů mezinárodní třídy.  Těchto soutěží se u nás uskuteční pouze 10 ročně a jejich pořadatelé musí projít přísnými podmínkami výběrového řízení. Finančně tuto akci pravidelně podporuje především město Žďár nad Sázavou, kterému touto cestou děkujeme.

Taneční sdružení Smyk se již za roky svého fungování zařadilo mezi organizace, které se podílí na společenském životě ve městě a také na smysluplném využití volného času dětí a mládeže.  Od minulého roku je opět otevřena přípravka pro děti cca od 7-8 let, trénink se koná 2x týdně a skládá se z jedné hodiny standardních tanců a 1 hodiny latinsko-amerických tanců. Vedou: Marie a Jiří Niederhafnerovi a Věra a Jan Mokříšovi. Ve středu je navíc v letošním roce přípravka pro začínající páry.  V ostatní dny probíhají tréninky dospělých soutěžních párů. Přijímáme i nové členy jak z řad mládeže, tak i dětí od 7 let. V případě zájmu Vám rádi poskytneme informace na e-mailu:  vera.mokrisova@seznam.cz nebo případně na telefonním čísle: 720 251 068.

Tuto činnost oddílu podporuje město Žďár nad Sázavou

1986-1990

V roce 1986 skupina mladých žďárských tanečníků založila zájmové seskupení, pod názvem STANDARD, zabývající se společenským tancem. V prvních letech se tancovalo spíše pro radost, ale po čase se začaly nacvičovat formační choreografie. A s nimi se vystupovalo na plesech a kulturních akcích.

1990-1991

1991
V roce 1991 vznikl název dosavadního seskupení tanečníků - Smyk.

1991-1992

1993
(Modrý valčík)

1994-1995
(Modrá latina)

1996
Od roku 1996 se Smyk stává občanským sdružením.

1997
(Žlutý valčík)

1998
(Červená latina)

2000
(Zelená latina)
První vystoupení se zelenou latinou proběhlo 8. 1. 2000 na plese ve Škrdlovicích. Během roku se odtancovalo několik vystoupení a pokračovaly i příští rok, ale byla to na dlouhou dobu poslední formace, co se ve Smyku nacvičovala. Příští rok byl ve znamení reorganizace Smyku a páry začali samostatně soutěžit pod Armádním tanečním klubem Havlíčkův Brod.

2001
V roce 2001 se Smyk zaregistroval v Českém Svazu Tanečního Sportu a naše páry od té doby na soutěžích vystupují pod hlavičkou TS Smyk Žďár nad Sázavou. Po náboru z tanečních přibylo 9 párů do přípravky. Pod vedením Víti Filipenského (LAT) a Marušky Kučerové (STT) byly pilně připravovány na taneční kariéru. Ostatní členové postupně sbírali zkušenosti ze soutěží, aby je mohli předat ve Žďáře svým tanečně méně zkušeným kolegům.
Jednou z nejdůležitějších událostí v roce, bylo pořádání 1.ročníku soutěže Cena Vysočiny o Žďárský pohár 2001.

2002
V roce 2002 pořádal Smyk soustředění v Jimramově, kterého se zúčastnila i část přípravky. Prověřila se jejich vůle tancovat, a tak z ní zbyly pouze 4 páry. Tři z nich společně vystoupili na ukázkách v tanečních.
15. 12. se konal 2. ročník naší soutěže nazvaný - Cena Vysočiny o Žďárský pohár 2002

2003
Rok 2003 byl TS Smyk ve svém největším rozkvětu. Měl rekordní počet soutěžních párů za svou krátkou soutěžní historii a páry plynule postupovaly ve svých třídách. Letní soustředění se konalo tentokrát v tělocvičně ve Velké Losenici. Dlouho očekávanou událostí roku se stala opět soutěž. Tentokrát poprvé podpořená  kladně vyřízenou žádostí o pořádání  kategorie A. Byl to velký úspěch, protože jich je za rok jen omezený počet. A naše Cena Vysočiny o Žďárský pohár 2003 nakonec dopadla velmi úspěšně.

2004
Oproti minulému roku byl tento rok pro Smyk plný změn. Většina párů dorostla do vysokoškolského věku a rozutekla se do světa. Pro mnohé to znamenalo i konec jejich taneční kariéry. Ve Smyku zbyli prakticky jen Honza a Věrka Mokříšovi a několik párů, které byly schopny skloubit tancování se studiem. Tento rok byl výzvou k náboru nové přípravky (13 členů), ale bohužel po krátké době se celá přípravka rozpadla. Soustředění proběhlo tentokrát přímo ve žďárském KD.
Výraznější úspěch zaznamenali jen Věrka s Honzou, když absolvovali zkoušky a dostali licence - Porotce III. třídy pro STT a LAT.
Soutěž se jako obvykle povedla a 4. ročník soutěže Cena Vysočiny o Žďárský pohár 2004 dopadl úspěšně.

2005
V roce 2005 přibyli do Smyku konečně i Děti a Junioři a dokonce se vydařila i nová přípravka. V létě proběhlo kvalitní soustředění již tradičně v Jimramově. Systém trénování se zaměřil na vedené hodiny se špičkovými trenéry a tanečníky Martinem Odstrčilem a Honzou Tománkem. Letošní soutěž byla zatím největší co Smyk pořádal. Poprvé byla použita projekce a konstrukce nesoucí reflektorová děla. Toto přídavné osvětlení přidalo soutěži na velkoleposti.
5. ročník soutěže Cena Vysočiny o Žďárský pohár 2005
Letos se opět nacvičuje po dlouhých pěti letech latinsko-americká formace, dokonce s několika bývalými členy!

2006
Po pilném nacvičování sestavy máme za sebou naše první vystoupení latinsko-americké formace - "Ghost busters" na plese Beaty Rajské a domu kultury "v žitě".
Jako tradičně na podzim proběhl 6. ročník soutěže Cena Vysočiny o Žďárský pohár 2006, kde si konečně po dlouhé přestávce zatančili i Honza s Věrkou.
Formaci GHOST BUSTERS jsme kompletně přestavěli, s choreografem Janem Tománkem a zúčastnili se Mistrovství ČR ve formacích. Skončili jsme na čtvrtém místě, ale vzhledem k tomu, že to byla naše premiéra a působili jsme jako nová formace, tak je to pro nás velký úspěch.

2007
Jako již tradičně jsme zahájili sezónu vystoupením formace i jednotlivců na několika plesech, došlo k mírné obměně v obsazení formace.
17. března 2007 se Věra s Honzou zúčastnili svého prvního Mistrovství republiky ve standardních tancích a obsadili 3. místo
2. června  se uskutečnil sedmý ročník Taneční soutěže o Žďárský pohár
Zorganizovali jsme soustředění v Sázavě

2008
Taneční sezonu jsme zahájili několika vystoupeními na plesech, v tomto roce to byla pouze vystoupení individuálních párů
Honza a Věrka se zúčastnili Mistrovství republiky v Třinci, kde obsadili  2.místo a mistrovský titul jim unikl jen o malý kousek.
Proběhlo další soustředění v Sázavě
13. prosince proběhl osmý roční soutěže o Žďárský pohár

2009
Opět jsme na začátku sezóny vystupovali na několika plesech, opět individuální páry.
31.1. se Honza s Věrkou zůčastnili Mistrovství republiky v latinsko-amerických tancích
V září jsme opět zorganizovali soutředění v Sázavě tentokrát s Luckou Hunčárovou a Honzou Onderem
Honza s Věrou se zúčastnili Mistrovsví světa v latinsko amerických tancích v Liege

2010
V tomto roce jsme opět vystoupili na několika akcích a plesech
Věra a Honza absolvovali svou nejtěžší sezónu zahájenou Mistrovstvím republiky v latinsko-amerických tancích následovalo MS standardních tancích a vrchol bylo MS v 10-ti tancích.
Následovalo několik mezinárodních soutěží a vrcholem Taneční kariéry bylo Mistrovství světa v 10-ti tancích na Palma del Malorca, kde obsadili 21.místo z 96 párů
Rok 2010 patřil vůbec k nejúspěšnějším rokům v klubu. Většina párů dosáhla na vyšší třídu.